WHERE ARE THE TALENTS?

MERHABA

Merhaba,

Çok sevgili araştırmacı anneler ve babalar,

Bu web sayfamızda buluştuğumuza göre, izin verirseniz size böyle hitap etmek isterim.

Sizlerin belki yeni deneyimlediğiniz bu araştırma döneminden daha önce geçmiş, benzer yolları katetmiş birisi olarak, aynı ihtiyaçları hissettiğinizi görmek heyecan ve umut veriyor.

Anneler ve babalar olarak çok sanslıyız, yavrumuz/yavrularımız var… Ne büyük bir mucize değil mi? Öte yandan da ne büyük bir sorumluluk? Araştırmalarımız sonucu vereceğimiz kararlar bir yavrunun yaşam yolculuğunu belirleyecek…

Yaşam yolculuğu… Büyük ozan Homeros’un Odysseia’sında muhteşem bir örneğini sunduğu çetin kayalıklarla, azgın dalgalarla, zorluk ve mücadelelerle dolu büyüleyici bir serüven. Yaşamak sadece yaşamını sürdürmek değildir elbette. Düşünürler, eğitimciler, ahlâkçılar hep iyi yaşamın peşinde oldular. Demek ki yaşamak her zaman sadece “yaşamak”tan daha fazlasıdır. İnsanın ideali “iyi yaşamak”, hayatta mutluluğa ulaşmak, bir toplum içinde kendini gerçekleştirmek, kısacası insanın saygınlığına yaraşır insani bir yaşam sürmektir. Öyleyse yaşamakla ne anladığımız, yaşamdan ne algıladığımız temel önemdedir. Ben bir anne ve eğitimci olarak, sadece bir kez tecrübe etme şansına sahip olduğumuz yaşamı çok önemsiyorum. Biz International Small Hands ile Ütopya İlkokulu ve Ortaokulu olarak, yaşam denen bu şansı hem kendimiz hem de sorumluluğunu üstlendiğimiz çocuklarımız için en iyi şekilde değerlendirmenin, bir tohumun tam istenildiği gibi serpilmesinin yollarını, olanaklarını bulmak gerektiğini savunuyoruz.

Kolay bir görev değil bu. Hele bu yüzyılda… Hedef büyük olunca zorluklar da aynı ölçüde çetin oluyor kuşkusuz. Peki, ne istiyoruz biz? Çocuklarımızın çocukluklarının her anını, her evresini gerçek bir çocuk gibi çok güzel, anlamlı yaşamasını. Bu harika çocukluk macerasında onlara rehber olarak, öngörü ve cesaret sahibi, kendine güven duyan, bir ufku, bir vizyonu ve buna uygun becerileri, deneyimleri olan bireyler haline gelmelerini. Çocukluğa yaraşır bir özgürlük ve neşe içinde serpilirken, bu birikimi de ağırlıkların altında ezilmeden yavaş yavaş edinmelerini.

Yolculuk tek başına daha da meşakkatli. Yalnız yapılan yolculukta dayanacak bir sırt, yasalanacak bir omuz bulamamak korkutucu.

Kendimden biliyorum tüm bunları. International Small Hands Academy’i kızıma yetiştiremedim belki ama oğluma onun kapılarını açabilmenin mutluluğunu yaşadım. Çünkü bir anne ve bir eğitimci olarak önümde bulunanı, bana sunulanı öylece kabul etmedim. Ve gururla söyleyebilirim ki yavrularımı kendimce çok iyi yetiştirdim.

Çocuklarım büyüdüklerinde onlardan aldığım TEŞEKKÜR kalbimdeki, beynimdeki en büyük armağan.

Şimdi bu benzersiz deneyimi sizlerle paylaşmak arzusundayım.

Sizlerin de bir gün çocuklarınızın şu sözleri duyabilmenizi umuyorum: “Bu yolculuğu sağ salim aşabilmem için beni ÜTOPYA ile birlikte kanatlarla donattınız. Bana bu kanatları verdiğiniz için minnetarım sizlere. Şimdi bana sunduğunuz sonsuz sevgi ile uçma vakti; beraber biriktirdiğimiz anılar ve deneyimlerle yükselerek, entelektüel kimliğim, düşünen, çareler bulan zihnimle kendi göğümde süzülmek, kendi ufuklarımda kanat çırpmak istiyorum artık.”   TEŞEKKÜRLER ANNEM, TEŞEKKÜRLER BABAM..

Bunun için, aynı dünya görüşünü savunan, aynı sorumluluk bilincini taşıyan, aynı enerjiyle dolu harika öğretmenlerimiz ve ekibimizle birlikte sizi de International Small Hands Academy”miz ve onun devamı olarak açtığım Ütopya’mızda misafir etmek istiyorum…

Size ve yavrularınıza sonsuz sevgilerimle…

Leman Çetin
The Founder of International Small Hands Academy and Utopya

ÜTOPYA HAKKINDA

Ütopya Hakkında

ÇOCUKLARIN ÜST DÜZEYDE ÖĞRENİM GÖRÜRKEN NEFES DE ALABİLDİĞİ BİR OKULDUR Özel Ütopya İlkokulu ve Ortaokulu,
Çocukların kişilik özelliklerine göre her alanda sahip oldukları tüm potansiyelleri en üst düzeyde gerçekleştirmelerini sağlayan bir okuldur Ütopya…

Ufku açık, vizyonu geniş, farklı perspektiften bakmayı içselleştirmiş, başarılı ve mutlu çocuklar, emin ellerde büyür Ütopya’da. Burada aldıkları eğitim sayesinde iyi yetişerek, çağdaş dünyanın zorluklarının farkında, 21. yüzyılın gerektirdiği farklı yetenekleri zorlanmadan edinerek atılırlar hayata.

Beş vasıfla donanarak:

Kendine güvenli, birikimli, vizyoner, başarılı, mutlu.

2007 yılında kurulmuş olan Ütopya, 1996’dan beri biriktirdiği deneyimle, Türkiye’de doğmuş ya da dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş birçok çocuğumuzun ve yetişkinlik yolundaki ergenlerin yaşamında iz bırakmıştır, onların yaşam yolculuğuna eşlik etmeyi sevgiyle, saygıyla, her birini en içten şekilde önemseyerek devam etmektedir.

Çocukların eğitim ve öğretimi, hafta içi her gün en özel zamanları olan 08.00 ile 16.00 arasında bir dakikaları bile ziyan edilmeden, hiçbir şey tesadüfe bırakılmadan planlanır Ütopya’da. Okulun kurucusu Leman Çetin ve tüm Small Hands, Ütopya ekibinin yaptığı bu planlama, tarafımızca düzenlenen altı uluslararası kongre, Avrupa Birliği projeleri, kardeş okul projeleri, yurt dışı gezileri, “do your best” projeleriyle dünyanın dört bir yanından profesyonellerin katkısıyla zenginleşir ve tamamlanır…

Dünya insanı yetiştirmek, uluslararası yetkinlikte öğretmenler ve üst düzey eğitim kriterlerini benimsemiş bir okul olmak amacıyla yaşam ile öğrenmeyi bütünleştiren, çocuklarımızı gerçek toplum hayatına hazırlamayı hedefleyen araştırmalar, deneyimler aktarılır bu planlamalara..

Yaşamı paylaştığımız velilerin de katkıları ve önerileri her daim yansıtılır bu planlamalara. Çocukların yetişkin bireyler haline gelişine birlikte tanıklık ettiğimiz velilerimiz, gerek minnet ifadeleriyle gerek tavsiyeleriyle Ütopya’nın değerine değer katmaktan sakınmamışlardır.

Nihayetinde, vizyon sahibi mezunlarımız,

dünyanın farklı yerlerinde kendilerine yaşam kurabilecek yetkinlikte bireyler haline geliyorlar. Kendini tanıma yolculuğunun bu ilk evresinde edindikleri bilgi, beceri ve disiplin, her birini güçlü, meraklı ve yaratıcı kılıyor. Bu nitelikler sayesinde kendi yaşamını yönetme kabiliyetine sahip, özgüvenli bireylerden yansıyan bir dünya kalıyor bizlere de.

Ütopya,

  • Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim programını, “yaparak, yaşayarak ve düşünerek”sorgulama yöntemini benimsemiş İskandinav pedagoji anlayışıyla harmanlayarak ve çağın sürekli değişen ihtiyaçlarını analiz ederek oluşturduğu modern programı, İskandinav tasarımı yapısı, çocuklarımızın bireysel farklılıklarını gözeterek sunduğu özel ve sıcak ilgiyle, her çocuğun doğuştan getirdiği kapasiteleri en üst düzeyde gerçekleştirmesine, başarma sorumluluğu kazanmasına yönelik uluslararası bir eğitim vermektedir.
  • Verdiği Türkçe eğitimin yanı sıra, çocuklarımızın sağlam bir dünya görüşüne ve sınırları aşan bir düşünce ufkuna erişebilmeleri için ikinci, üçüncü ve dördüncü Modern dillerle (İngilizce, Fransızca, Almanca ve/veya İspanyolcayla) donanmalarını sağlamaktadır.
  • Çocuklarımızın doğuştan getirdikleri özelliklerini her yönüyle geliştirmelerine; kuşatıcı bir genel kültüre, geniş bir entelektüel birikime, güçlü bir estetik duyarlılığa sahip olmalarına; kendi istekleri ve yetenekleri doğrultusunda yaşamlarıyla ilgili doğru kararlar alabilmelerini sağlayan kişisel bağımsızlığa,  yaratıcılığa, üst düzey düşünce yapısına kavuşmalarına; geleceklerini tasarlayabilecekleri ileri görüşlülüğe erişmelerine; iyi bir insan olmak ve mutlu bir yaşam kurmak için gereken empati duygusunu ve diğer yetileri yeşertmelerine yardımcı olmaktadır.
  • Çocuklarımızın Türkiye Cumhuriyeti toplumunun ve dünyanın bir bireyi olarak kişisel sorumluluklarının farkına varabilmelerini, dünyaya coğrafi sınırları aşan bir medeniyet anlayışıyla bakabilmelerini; 21. yüzyıla özgü sorunları göğüsleyebilecek donanımda olmalarını; zihni açık, öngörülü, etkin bireyler olarak yetişmelerini, böylece öğrenimlerine Türkiye’de ve / veya Uluslararası üniversitelerde kolaylıkla devam edebilecekleri  biçimde programlanmış bir eğitimden geçmelerini amaçlamaktadır.

*VİZYONUMUZ

Eğitim Vizyonumuz

Ütopya, çocuklarımıza her şeyden önce eğitimleri sırasında çocuk olma hakkı tanır. Okul çağlarını yaşamlarının en güzel kesiti olarak hatırlamaları ve “çocukluklarını çocuk gibi yaşamaları” için onlara fırsatlar sunar.

Ütopya, çocuklarımıza en yüksek düzeyde akademik öğrenme imkânı sunarken, bilgileri yaşam deneyimleri içinde özümsemelerini ve içselleştirmelerini hedeflediğinden, yalnızca eğitim yaşamlarının sonunda ulaşacakları bir diplomaya sahip olmaları anlayışıyla yetinmez. Okulda geçirecekleri eğitim ve öğretim sürecinde, tüm gereksinimlerinin bilincine varmış, yaşamının sorumluluğunu almış, bütün yeteneklerini keşfetmiş bir birey olarak, kendine güven duymanın ve önem vermenin, Türkiye & dünya insanlarına ve doğasına saygılı olmanın yolunu göstermeyi amaçlar.

Ütopya, Small Hands’de edinilen deneyimi ilköğrenim düzeyinde devam ettirerek, eğitim ve öğretimi çocuklarımız için korkulu rüya olmaktan çıkarıp, okulu hayallerinin gerçekleştiği bir yer haline getirmeyi gözetir. Anaokulunda öğrenilen yabancı dillere Ütopya’da yenilerini katmayı, edindikleri tüm dilleri eş zamanlı olarak ilerletmelerine destek olmayı hedefler.

Ütopya, Avrupa Birliği tarafından 2000 Lizbon zirvesinde alınan ve 2010 yılında ulaşılması için çabalanan “Eğitim ve Öğretim Sistemlerinin Nitelik ve Etkinliğini Yükseltme”ye yönelik hedefleri gerçekleştirmek için çalışır. 2002 yılından itibaren Small Hands bünyesinde iki yılda bir düzenlenen kongrelere 2006 yılından itibaren Small Hands & Utopya yapısı içinde devam etmektedir; 2011 yılında gerçekleştirilen beşinci uluslararası kongrenin ardından, altıncı uluslararası kongre için hazırlıklarını sürdürmektedir.

Ütopya, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de imzaladığı “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni içtenlikle benimseyerek, bu bildirge kapsamında çocuklara karşı sorumluluklarını yerine getirmeyi ve haklarının bilincinde öğrenciler yetiştirmeyi ilke olarak belirlemiştir.

GALERİ

GALERİ

ÜTOPYA PROGRAMLARI

Ütopya Programları

Ütopya bunları nasıl yapıyor?

08.00 ile 16.00 arasında

çocuğun kişiliğinin örselenmediği bir gelişim anlayışıyla, edinilen bilgi ve beceriyi kullanma yetisini işler ve 14 yaşında çocuğun kendi yaşam sorumluluğunu üstlenmesini mümkün kılar.

*PROGRAMLAR

Programlar

MEB Programı

İlköğretim ve Ortaöğretim Programı

Dersler

Talim Terbiye Başkanlığının yayınladığı resmi dersler, tüm hedefler

Farklılaştığımız Ögeler

Derin Öğrenme
Beş duyu aktiviteleri ve farklılaşan rotasyon aktiviteleri ile içselleştirme
Gerçek yaşam deneyimlemesi
Support grupları
Hayat Bilgisi
Soroban / Origami
Global Citizenship

Yabancı Dil Programı

Dersler

İngilizce
Fransızca
Almanca
İspanyolca
16 saat

Farklılaştığımız Ögeler

Sınıflar değil, düzeylere göre dil sınıfları,
İngilizce dilindeki hakimiyete göre diğer dillerin sırasıyla eklenmesi,
Genel kültürlü, native speaker öğretmenler
Farklı bakış açıları kazandırma

Life Skills Programı

Dersler

Circle Time
Bireysel eğitim
Bireysel, ve grup çalışmaları
Do your best
Yurt içi ve yurt dışı gezileri
Aile ile ortak çalışmalar
Festivaller

Farklılaştığımız Ögeler

Özbakım
Bağımsızlık
Farkındalık
Öngörü
Satır aralarını okuma
Dikkat
Zaman Yönetimi
Manner eğitimi
Team Work
Toplum içinde yaşantı
Mahalle kültürü ile
Değerler, etik eğitimi

Akademik Skills Programı

Dersler

Bireysel support programları,
Bireysel öğrenim programları
Öğrenimi destekleme programları
İkili , grup çalışmaları
Veli İletişim Programı, aile ile ortak çalışmaları
Soroban
Festivaller, Çeşitli etkinlikler

Farklılaştığımız Ögeler

İyi okuma, anlama, matematiği içselleştirme çalışmaları
Kendini sözel ve yazılı çok iyi ifade etme
Analiz
Yorum
Düzenli takip
Çocuğumuz ve ailesiyle sürekli iletişim, söküklerini anında dikme çalışmaları
Müze, doğa, konu bazlı geziler, misafir uzmanlar

Sınav Programı

Dersler

8. SINIFTA Havuz için düzenli sorular çözme
Haftalık deneme sınavları

Farklılaştığımız Ögeler

Derin öğrenme
Düşünme,
Analiz,
Yorum,
Mantık içeren çalışmalar
Her öğretmenin kendi dersi ile ilgili düzenli gruplar halinde ve bireysel çalışmalar, support
Mentorumuz ile haftada bir buluşma
Motivasyon
Herkesin gemide olması

Entelektüel Gelişim Programı

Dersler

Arkeoloji
Felsefe
Edebiyat
İçimizdeki Çokluk
Yaratıcılık

Farklılaştığımız Ögeler

Ayda bir İsmail Gezgin ile
Haftada bir Engin
Haftada bir Müge İplikçi ile
Haftada bir Rahmi Öğdül ile
Dönemsel Akgün Akova ile

Destek Programı

Duygusal destek ve Davranışsal destek Programı

Dersler

Gözlem Programı
Bireysel Toplantılar
Durum raporlaması
Ne / Niçin / Sorumluluğun Formu
Çocuğun kendisine geri bildirim mektubu, aileye bildirim mektubu

Farklılaştığımız Ögeler

Sınıf öğretmenleri ile özel çalışmalar
Psikolog ile çalışmalar
AYNA Danışmanlık Merkezi ile çalışmalar
Tüm okul destekleme ile ilgili farkındalık çalışmalarının değerlendirilmesi

*İLETİŞİM

Ütopya'mız ile tanışmak ister misiniz?

E-Mail

info@utopyaokullari.k12.tr

Telefon

(0216) 642 64 20

Adres

Çekmeköy Merkez Mah. Çavuşbaşı Çekmeköy Yolu
Durmuşoğlu Caddesi Candan Sok. No:15 Çekmeköy İstanbul

Not

7:40 ve 16:30 saatleri dışında lütfen 0 tuşuna basarak mesaj bırakın…
Okul saatlerinde ofisi arayarak iletişim kurabilirsiniz.