ETKİNLİKLER

Küreselleşme sürecinde 2. Uluslararası erken yaş eğitimi ve ilköğretimde kalite kongresi


14 Ekim 2019

Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Dostlar,

“Küreselleşme Sürecinde 2.Uluslararası Erken Yaş Eğitimi ve İlköğretimde Kalite” kongremizde sizlerle yeniden buluşabildiğimiz için sevinçliyiz.

İki yıl önce, 4-6 Mayıs 2002’de, Uluslararası katılımlı I. “Erken Yaş Eğitiminde Kalite” kongremizle attığımız ilk adımın kazandırdığı cesaretle, çocuk eğitiminde yeni yönelişleri, yeni arayışları birlikte sürdüreceğimize inanıyoruz. Küreselleşme süreci, her alanda olduğu gibi 2-14 yaş grubundaki çocukların eğitimi için de karşımıza hem yeni olanaklar, hem de aşılması gereken sorunlar çıkarıyor. “Geleneksel, Öğretmen Merkezli” eğitimin sürdürülebilir olmadığını her geçen gün kendi deneyimlerimizle gözlüyoruz. İletişimin önceki yüzyılda hiç olmadığı kadar geliştiği ve yaygınlaştığı; çocuğun zihninin, hayal gücünün, sosyal gelişiminin ve becerilerinin gelişmesi kadar körelmesi ve bastırılmasına da olanak veren bir çağda akıp giden değişimi izlemekle yetinemeyiz.

Değişimin baş döndürücü hızı karşısında artık “Bekle ve Gör” anlayışıyla davranamayız.

Toplumdaki her değişim çocuklarımızın öğrenme yeteneğini etkilerken; okullarımızın da bu değişime ayak uydurma zorunluluğu kaçınılmazdır...

Önümüzde iki yol var:
Ya çocuklarımızın eleştirel düşünce yeteneğinin gelişmesi için yaşamsal olan doğal coşku ve araştırıcı ruhlarını körelten geleneksel yöntemleri tekrar edip duracağız.

Ya da çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirip onlara güven aşılayarak; bilinçli, sorumlu, duyarlı ve üretken bireyler olarak topluma ve yaşama katılmalarını sağlayacak bir iklim yaratma yoluna gireceğiz; bu yol çok engebeli ve uzun da olsa... Üstelik küreselleşmenin yol açtığı karşılıklı etkileşim ve kültürler arası alışveriş, çocuk eğitiminde de yeni çözümleri ve yeni yönelişleri gerçekleştirme olanaklarını, yaşadığımız ülkelerin sınırlarının ötesine taşıyor. Çocuklarımız ve kendimiz için zengin, renkli ve yaşamaktan zevk alacağımız bir dünyaya uluslararası paylaşım ve deney alış verişiyle ulaşabileceğimizi görüyoruz.

“Küreselleşme Sürecinde 2.Uluslararası Erken Yaş Eğitimi ve İlköğretimde Kalite” Kongremiz bu yolda attığımız ikinci adım.

Sizlerin katılımı, bu kongremizden, gelecekte birçok başka adımı birlikte atabileceğimiz, bilgi, deneyim ve dayanışma duygusunu kazanarak çıkmamızı sağlayacak...

Buluşmak üzere...

Leman Çetin
Small Hands / Küçük Eller Kurucusu