Çocukluğu Çocuk Gibi Yaşama Hakkı

Ütopya; çocuklarımızın, çocukluklarını doya doya yaşarken kişiliklerini, duygusal bütünlüklerini ve bilgilerini de şekillendirebilecekleri bir eğitim ve öğretim kurumu olarak; tüm bunları destekleyen program ve organizasyonlarıyla birlikte tasarlandı.

Ütopya; öğretmenlerin hiç durmadan ders anlattığı, çocukların sürekli oturarak ders dinlediği,
her hareketlerinin kontrol edildiği, önceden konulmuş ve sorgulamalarına izin verilmeyen kurallara uymaya zorlandıkları, sorumlulukların kendilerine verilmediği, oyun için alan ve zamanlarının olmadığı,
fabrika düzeninin hüküm sürdüğü büyük yapılarda süre giden edilgen bir öğretim düzeninde gerçekleşemeyeceği saptamasından yola çıktı.

Ütopya; çocuklarımızın öğrenim yaşamları boyunca karşılaşacakları sınavların (Seviye Belirleme Sınavları/ SBS, YGS, LYS ve ÖSS) yanı sıra; her gün karşı karşıya kalacakları yaşam sınavlarıyla başa çıkmak için de gereksinim duyacakları bilgi, beceri ve yetenekleri  onlara sunan programlar hazırladı.

Ütopya; işleyiş ve anlayışıyla, çocuklarımızın bireysel ve toplumsal yaşamlarında kendi kararlarını kendilerinin verebilecekleri, bu kararları verirken gereksinim duyacakları bilgiye erişmenin yollarını öğrendikleri; kararlarını uygulamak için sahip olmaları gereken kişilik ile zihinsel ve kültürel donanımı kazanma olanaklarıyla oluşturuldu.

Ütopya; 2007 yılından itibaren de her yıl bu program ve organizasyonları çocukların çocuklukluklarını yaşadıkları; tenefüsleriyle , ders işlemeleriyle , eğitimdeki yeniliklerle sürekli geliştirerek uygulamaktadır.

DUYURULAR