Özel Ütopya İlkokulu ve Ortaokulu

 

ÇOCUĞUN ÜST DÜZEYDE ÖĞRENDİĞİ VE NEFES ALABİLDİĞİ BİR OKUL olan Özel Ütopya İlkokulu ve Ortaokulu, Türkiye'de ve İstanbul'da ilk kez üç kampüsünde aynı anda beş dil sunabilen Küçük Eller Çocuk Evi'nin (Small Hands / www.smallhands.org) devamı olarak 2007 Eylül ayında İstanbul Anadolu yakası Çekmeköy bölgesinde eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır.
Ütopya; pedagojisi, modern programı, İskandinav tasarımı ve özel, sıcak ilgisi ile çocuklarımıza kapasitelerinin en üst düzeyinde donanabilme, başarabilme sorumluluğunu verebilen uluslar arası bir yaklaşımla eğitim vermektedir.
Ütopya; aşağıda belirtilen grup içindeki çocuklarımızın eğitimini ve öğretimini üstlenmektedir.

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çocuklarımız;
2. Bi-lingual olan çocuklarımız (Anne ya da babadan birisinin TC vatandaşı, diğerinin yabancı)

Saat 08.00 ile 16.00 arasında verilen eğitim;
-08.00 ile 13.40 arasında 40ar dakikadan oluşan 6 ders saati boyunca Milli Eğitim İlköğretim Programı;
-13.50 ile 16.00 arasındaki sürede etüd bölümünde ise Yabancı Diller Programı olarak uygulanmaktadır.
-Çocuklarımız kış mevsimi de dahil olmak üzere hergün (çok aşırı yağmur ve fırtına olmadığı sürece) tüm tenefüs saatlerinde bahçede oynamaktadırlar.

 

Huzurlu, küçük bir okul olan Ütopya çocukların tüm gelişimlerini bir bütün olarak ele alır
1. Kişisel ve sosyal gelişimi için:
Kendi ayakları üzerinde durabilmeyi sağlayacak özellikleri geliştirecek çalışmalar: Çocuğu birey olarak görmek, bağımsızlığını sağlama, sorumluluk verme, yeteneklerini geliştirecek biçimde uygulamalar (karar verme, risk alma, takımın bir üyesi olma), bireysel beceri kazanma destek çalışmaları, velilerle sürekli bağlantı.

Sportif, estetik, sanatsal bakış açısı ve genel kültürlü olmasını sağlayacak çalışmalar: Hobby ve kulüp programları, bahçenin efektif kullanımı, spor takımı (basketbol, kayak), öğretmenlerle bireysel çalışmalar (piano, keman, resim),

Değer yargılarını oluşturucu programlar: Circle time, bireysel çalışma, grup çalışmaları.
2. Akademik gelişimi için:
Derslerin “yaparak, yaşayarak, düşünerek” sistemiyle öğrenilmesi, ICT bağlamlı eğitim, tüm derslerin bütünlüğü (yabancı dil de dahil), soroban, fen çalışmaları, spontane gelişen olayların değerlendirilmesi, konu bazlı geziler, istasyon sistemiyle beş duyuya yönelik farklı aktivitelerin yapılması ve farklı düzeylerde aktiviteler (3 aktivite zorunluluğu).
Bireysel çalışmalar , değerlendirmeler (kendisi tarafından, öğretmen tarafından), ara karne ve sonrası okul müdürü ve psikolog ile toplantı, kitap okuma saati, her alanda kitaplarla ilgilenme ve socratic dialogue uygulanmasına başlanma, bireysel & ikili & grup destek programı, velilerle sürekli bağlantı.
3. Bakış açısı ve vizyonunun gelişimi için:
Immersion sistemiyle uygulanan “2 & 3 ya da 4 yabancı dil öğrenme”, Avrupa Birliği Comenius projelerine katılım ve kardeş okul proje çalışmaları (Türkiye ve yurt dışı), Uluslarası bağlamda geziler, ortak çalışmalar (İsveç, İngiltere, Malta, İtalya, Fransa, Litvanya, İspanya,Hollanda, Japonya), kültürel festivaller.
SINAVLARA HAZIRLIK:
Birinci sınıftan itibaren derslerin derin öğrenme yöntemiyle anlayarak, pekiştirerek, içselleştirerek öğrenme ve çeşili beceriler kazanma sistemi;
Dördüncü sınıftan itibaren sınavlar;
Altıncı sınıftan itibaren Sınav Komisyonu denetiminde öğrencilerimizle çalışmalar; velileri bilgilendirme toplantıları;
Yedinci sınıftan itibaren önceki sınıflardaki bilgi ve beceri kazanmalarına ek olarak yeni strategy ve taktiklerin uygulanması (hızlı okuma, çoktan seçmeli soruların ayrıştırılması, sorobanın ileri kurları, zaman yönetimi gibi)
Kurucusu
Aynı zamanda Small Hands / Küçük Eller’in de kurucusu olan Leman Çetin’dir.
Ütopya velilerimizden Demet Aral Oğuzer'in Ütopya'yı anlatan Mektubu'nu okumak için TIKLAYINIZ

Özel Ütopya Okulu tanıtım broşürünü aşağıdaki linkten indirerek inceleyebilirsiniz.

Attachments:
Download this file (utopya_tanitimBrosuru.pdf)utopya_tanitimBrosuru.pdf[ ]1340 Kb

DUYURULAR