Ütopya'da Sanat

Sanat eğitiminde zor olan uğraştığınız insanın yaşından, durduğu yerden, ihtiyaçlarından onu bozmadan bakabilmek, bildiğini bir an önce öğretmek değil susup izleyebilmek, doğru anda ve yerde destek vermek marifet oluyor çoğu zaman. Sanat yapmaya niyetli zihin sayısı kadar yöntem vardır buna inanıyoruz çünkü.

Bizim  sorumluluğumuz yeni resimler, izler bırakmaları  için kendileriyle yakınlaşmalarını, sezgilerine güvenmeyi, kağıdı, boyayı, çizgiyi, atölyeyi, zihinlerindeki atölyeyi kendi hizmetlerinde kullanmayı öğretmek, cesaret vermektir. 

Renk ve çizginin sessiz, sözsüz başka bir dili vardır. Görsel Sanatlar dersi Ütopya Sanat Atölyesinde bir dil dersidir. Burada boyadan başka işlerle de uğraşılır. Desen, renk, kendi özgün resimlerini yaratmak için guaj, sulu boya gibi resim tekniklerini kullanmayı tabi ki öğreniriz. Sanat yoluna baş koymuş insanlar, Beuys, Picasso, ilkel insan neler yapmış bunlara da bakarız. Üç boyutlu, buluntu objeler, kil, fotoğraf, her türlü seçilmiş çöp, bilgisayar gibi malzeme ve ifade araçlarına da yer veririz… 

Ama her şeyden önemlisi bilgi üretmek, kendi akıllarından geçenleri anlayabilmek ve izleyebilmek çizginin, rengin sessiz dili ile iletişim kurmalarını sağlayacak kendi defterleri ve bireysel dosyalarını geliştirmektir.   

Sedef Hatapkapulu
Ütopya Sanat (Görsel Sanatlar) Öğretmeni

DUYURULAR